LT3020IMS8-1.2#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3020IMS8-1.2#PBF
LT3020IMS8-1.2#PBF
Part Number
LT3020IMS8-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8MSOP
Data sheet
LT3020IMS8-1.2#PBF.pdf
Delivery Services
LT3020IMS8-1.2#PBF
Comments
    LT3020IMS8-1.2#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.285V @ 100mA
    Current - Supply (Max)3.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)250 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V