LT3022EMSE-1.5#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3022EMSE-1.5#PBF
LT3022EMSE-1.5#PBF
Part Number
LT3022EMSE-1.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A 16MSOP
Data sheet
LT3022EMSE-1.5#PBF.pdf
Delivery Services
LT3022EMSE-1.5#PBF
Comments
    LT3022EMSE-1.5#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR66dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.285V @ 1A
    Current - Supply (Max)36 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package16-MSOP-EP
    Current - Quiescent (Iq)3.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V