LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3060EDC-1.2#TRMPBF
LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Part Number
LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8DFN
Data sheet
LT3060EDC-1.2#TRMPBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Comments
    LT3060EDC-1.2#TRMPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR79dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)0.51V @ 100mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V