LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF
LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF
Part Number
LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT23-8
Data sheet
LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF.pdf
Delivery Services
LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF
Comments
    LT3060MPTS8-3.3#TRMPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)0.51V @ 100mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-8
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V