LT3061EMS8E-3.3#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3061EMS8E-3.3#PBF
LT3061EMS8E-3.3#PBF
Part Number
LT3061EMS8E-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
Data sheet
LT3061EMS8E-3.3#PBF.pdf
Delivery Services
LT3061EMS8E-3.3#PBF
Comments
    LT3061EMS8E-3.3#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR73dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)45V
    Voltage Dropout (Max)0.43V @ 100mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP-EP
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V