LX8117-25CDT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8117-25CDT
LX8117-25CDT
Part Number
LX8117-25CDT
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA TO252
Data sheet
LX8117-25CDT.pdf
Delivery Services
LX8117-25CDT
Comments
    LX8117-25CDT Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V