LX8117A-33CDD
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8117A-33CDD
LX8117A-33CDD
Part Number
LX8117A-33CDD
Description
IC REG LIN 3.3V 1A TO263 POWER
Data sheet
LX8117A-33CDD.pdf
Delivery Services
LX8117A-33CDD
Comments
    LX8117A-33CDD Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263, Power
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V