LX8117A-33CST
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8117A-33CST
LX8117A-33CST
Part Number
LX8117A-33CST
Description
IC REG LIN 3.3V 1A SOT223 POWER
Data sheet
LX8117A-33CST.pdf
Delivery Services
LX8117A-33CST
Comments
    LX8117A-33CST Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223, Power
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V