LX8213-12ISE
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8213-12ISE
LX8213-12ISE
Part Number
LX8213-12ISE
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Data sheet
LX8213-12ISE.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LX8213-12ISE
Comments
    LX8213-12ISE Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR68dB ~ 54dB (100Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V