LX8415-25CST
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8415-25CST
LX8415-25CST
Part Number
LX8415-25CST
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223 PWR
Data sheet
LX8415-25CST.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LX8415-25CST
Comments
    LX8415-25CST Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223, Power
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V