LX8584-33CV
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8584-33CV
LX8584-33CV
Part Number
LX8584-33CV
Description
IC REG LINEAR 3.3V 7A TO247-3
Data sheet
LX8584-33CV.pdf
Delivery Services
LX8584-33CV
Comments
    LX8584-33CV Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR83dB (120Hz)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-247-3
    Control Features-
    Current - Output7A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 7A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-247-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V