LX8585-15CP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8585-15CP
LX8585-15CP
Part Number
LX8585-15CP
Description
IC REG LIN 1.5V 4.6A TO220 POWER
Data sheet
LX8585-15CP.pdf
Delivery Services
LX8585-15CP
Comments
    LX8585-15CP Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR83dB (120Hz)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output4.6A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 4.6A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220, Power
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V