LX8586-33CP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8586-33CP
LX8586-33CP
Part Number
LX8586-33CP
Description
IC REG LIN 3.3V 6A TO220 POWER
Data sheet
LX8586-33CP.pdf
Delivery Services
LX8586-33CP
Comments
    LX8586-33CP Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR83dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output6A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 6A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220, Power
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V