LX8630-33CP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8630-33CP
LX8630-33CP
Part Number
LX8630-33CP
Description
IC REG LIN 3.3V 3A TO220 POWER
Data sheet
LX8630-33CP.pdf
Delivery Services
LX8630-33CP
Comments
    LX8630-33CP Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220, Power
    Current - Quiescent (Iq)600 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V