LX8817-25CDF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LX8817-25CDF
LX8817-25CDF
Part Number
LX8817-25CDF
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 7SPAK
Data sheet
LX8817-25CDF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LX8817-25CDF
Comments
    LX8817-25CDF Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeAdjustable (Fixed)
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSPak-7 (7 leads + Tab)
    Control Features-
    Current - Output2.5A, 2.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.73V @ 2.5A, 0.73V @ 2.5A
    Current - Supply (Max)10 mA
    Voltage - Output (Max)9.27V
    Supplier Device Package7-SPAK
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V (2.5V)