MAX1818EUT33-T
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MAX1818EUT33-T
MAX1818EUT33-T
Part Number
MAX1818EUT33-T
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT6
Data sheet
MAX1818EUT33-T.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MAX1818EUT33-T
Comments
    MAX1818EUT33-T Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeAdjustable (Fixed)
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.215V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)5V
    Supplier Device PackageSOT-6
    Current - Quiescent (Iq)250 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V (3.3V)