MAX8881EUT50-T
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MAX8881EUT50-T
MAX8881EUT50-T
Part Number
MAX8881EUT50-T
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LINEAR 5V 200MA SOT23-6
Data sheet
MAX8881EUT50-T.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MAX8881EUT50-T
Comments
    MAX8881EUT50-T Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 50mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-6
    Current - Quiescent (Iq)10 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V