MC33269D-012
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC33269D-012
MC33269D-012
Part Number
MC33269D-012
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 800MA 8SOIC
Data sheet
MC33269D-012.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC33269D-012
Comments
    MC33269D-012 Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.35V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V