MC33269T-012
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC33269T-012
MC33269T-012
Part Number
MC33269T-012
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 800MA TO220AB
Data sheet
MC33269T-012.pdf
Delivery Services
MC33269T-012
Comments
    MC33269T-012 Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.35V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V