MC33275DT-3.3RK
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC33275DT-3.3RK
MC33275DT-3.3RK
Part Number
MC33275DT-3.3RK
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA DPAK
Data sheet
MC33275DT-3.3RK.pdf
Delivery Services
MC33275DT-3.3RK
Comments
    MC33275DT-3.3RK Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V