MC33275ST-2.5T3
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC33275ST-2.5T3
MC33275ST-2.5T3
Part Number
MC33275ST-2.5T3
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT223
Data sheet
MC33275ST-2.5T3.pdf
Delivery Services
MC33275ST-2.5T3
Comments
    MC33275ST-2.5T3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223 (TO-261)
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V