MC33761SNT1-029
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC33761SNT1-029
MC33761SNT1-029
Part Number
MC33761SNT1-029
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.9V 80MA 5TSOP
Data sheet
MC33761SNT1-029.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC33761SNT1-029
Comments
    MC33761SNT1-029 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA
    Protection FeaturesAntisaturation, Over Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 80mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V