MC78L12ACP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78L12ACP
MC78L12ACP
Part Number
MC78L12ACP
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Data sheet
MC78L12ACP.pdf
Delivery Services
MC78L12ACP
Comments
    MC78L12ACP Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)1.7V @ 40mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V