MC78L15ACDR2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78L15ACDR2
MC78L15ACDR2
Part Number
MC78L15ACDR2
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC
Data sheet
MC78L15ACDR2.pdf
Delivery Services
MC78L15ACDR2
Comments
    MC78L15ACDR2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR39dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)6.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V