MC78L24ACP
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78L24ACP
MC78L24ACP
Part Number
MC78L24ACP
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA TO92-3
Data sheet
MC78L24ACP.pdf
Delivery Services
MC78L24ACP
Comments
    MC78L24ACP Specifications
    PackageBulk,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 Long Body
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92 (TO-226)
    Current - Quiescent (Iq)6.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)24V