MC78LC25NTR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78LC25NTR
MC78LC25NTR
Part Number
MC78LC25NTR
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 80MA 5TSOP
Data sheet
MC78LC25NTR.pdf
Delivery Services
MC78LC25NTR
Comments
    MC78LC25NTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control Features-
    Current - Output80mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.06V @ 1mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)3.6 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V