MC78LC33HT1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78LC33HT1
MC78LC33HT1
Part Number
MC78LC33HT1
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT89-3
Data sheet
MC78LC33HT1.pdf
Delivery Services
MC78LC33HT1
Comments
    MC78LC33HT1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output50mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.053V @ 1mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)3.3 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V