MC78M12BDT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M12BDT
MC78M12BDT
Part Number
MC78M12BDT
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Data sheet
MC78M12BDT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC78M12BDT
Comments
    MC78M12BDT Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V