MC78M12BDTG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M12BDTG
MC78M12BDTG
Part Number
MC78M12BDTG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Data sheet
MC78M12BDTG.pdf
Delivery Services
MC78M12BDTG
Comments
    MC78M12BDTG Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V