MC78M12BT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M12BT
MC78M12BT
Part Number
MC78M12BT
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220AB
Data sheet
MC78M12BT.pdf
Delivery Services
MC78M12BT
Comments
    MC78M12BT Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V