MC78M12CDTX
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M12CDTX
MC78M12CDTX
Part Number
MC78M12CDTX
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Data sheet
MC78M12CDTX.pdf
Delivery Services
MC78M12CDTX
Comments
    MC78M12CDTX Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)2V @ 500mA (Typ)
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD-Pak
    Current - Quiescent (Iq)6 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V