MC78M15BT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M15BT
MC78M15BT
Part Number
MC78M15BT
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA TO220AB
Data sheet
MC78M15BT.pdf
Delivery Services
MC78M15BT
Comments
    MC78M15BT Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V