MC78M15BTG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M15BTG
MC78M15BTG
Part Number
MC78M15BTG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA TO220AB
Data sheet
MC78M15BTG.pdf
Delivery Services
MC78M15BTG
Comments
    MC78M15BTG Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V