MC78M15CDTRK
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78M15CDTRK
MC78M15CDTRK
Part Number
MC78M15CDTRK
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Data sheet
MC78M15CDTRK.pdf
Delivery Services
MC78M15CDTRK
Comments
    MC78M15CDTRK Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)35V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V