MC78T15ABT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78T15ABT
MC78T15ABT
Part Number
MC78T15ABT
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 15V 3A TO220AB
Data sheet
MC78T15ABT.pdf
Delivery Services
MC78T15ABT
Comments
    MC78T15ABT Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)2.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)6 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V