MC78T15ACT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78T15ACT
MC78T15ACT
Part Number
MC78T15ACT
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 15V 3A TO220AB
Data sheet
MC78T15ACT.pdf
Delivery Services
MC78T15ACT
Comments
    MC78T15ACT Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)2.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)6 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V