MC78T15CT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MC78T15CT
MC78T15CT
Part Number
MC78T15CT
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 15V 3A TO220AB
Data sheet
MC78T15CT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC78T15CT
Comments
    MC78T15CT Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)40V
    Voltage Dropout (Max)2.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)6 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)15V