MCP1725T-5002E/SN
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MCP1725T-5002E/SN
MCP1725T-5002E/SN
Part Number
MCP1725T-5002E/SN
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 8SOIC
Data sheet
MCP1725T-5002E/SN.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MCP1725T-5002E/SN
Comments
    MCP1725T-5002E/SN Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)220 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V