MIC29151-12WT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29151-12WT
MIC29151-12WT
Part Number
MIC29151-12WT
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-5
Data sheet
MIC29151-12WT.pdf
Delivery Services
MIC29151-12WT
Comments
    MIC29151-12WT Specifications
    PackageTube
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V