MIC29151-12WU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29151-12WU
MIC29151-12WU
Part Number
MIC29151-12WU
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-5
Data sheet
MIC29151-12WU.pdf
Delivery Services
MIC29151-12WU
Comments
    MIC29151-12WU Specifications
    PackageTube
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V