MIC29201-3.3BM-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29201-3.3BM-TR
MIC29201-3.3BM-TR
Part Number
MIC29201-3.3BM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 8SOIC
Data sheet
MIC29201-3.3BM-TR.pdf
Delivery Services
MIC29201-3.3BM-TR
Comments
    MIC29201-3.3BM-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesLoad Dump, Over Current, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 400mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V