MIC29201-3.3WU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29201-3.3WU
MIC29201-3.3WU
Part Number
MIC29201-3.3WU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA TO263-5
Data sheet
MIC29201-3.3WU.pdf
Delivery Services
MIC29201-3.3WU
Comments
    MIC29201-3.3WU Specifications
    PackageTube
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesLoad Dump, Over Current, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 400mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V