MIC2920A-12BS
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC2920A-12BS
MIC2920A-12BS
Part Number
MIC2920A-12BS
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 12V 400MA SOT223-3
Data sheet
MIC2920A-12BS.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC2920A-12BS
Comments
    MIC2920A-12BS Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesLoad Dump, Over Current, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 400mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V