MIC29310-3.3BT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29310-3.3BT
MIC29310-3.3BT
Part Number
MIC29310-3.3BT
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Data sheet
MIC29310-3.3BT.pdf
Delivery Services
MIC29310-3.3BT
Comments
    MIC29310-3.3BT Specifications
    PackageTube
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 3A
    Current - Supply (Max)150 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)20 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V