MIC29310-3.3BU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29310-3.3BU
MIC29310-3.3BU
Part Number
MIC29310-3.3BU
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Data sheet
MIC29310-3.3BU.pdf
Delivery Services
MIC29310-3.3BU
Comments
    MIC29310-3.3BU Specifications
    PackageBulk
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 3A
    Current - Supply (Max)150 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)20 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V