MIC29311-5.1BT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC29311-5.1BT
MIC29311-5.1BT
Part Number
MIC29311-5.1BT
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 5.1V 3A TO220-5
Data sheet
MIC29311-5.1BT.pdf
Delivery Services
MIC29311-5.1BT
Comments
    MIC29311-5.1BT Specifications
    PackageTube
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)8V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 3A
    Current - Supply (Max)150 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)20 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.1V