MIC2937A-12BT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC2937A-12BT
MIC2937A-12BT
Part Number
MIC2937A-12BT
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO220-3
Data sheet
MIC2937A-12BT.pdf
Delivery Services
MIC2937A-12BT
Comments
    MIC2937A-12BT Specifications
    PackageBulk
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 750mA
    Current - Supply (Max)16 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V