MIC2937A-12BU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC2937A-12BU
MIC2937A-12BU
Part Number
MIC2937A-12BU
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO263-3
Data sheet
MIC2937A-12BU.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC2937A-12BU
Comments
    MIC2937A-12BU Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.75V @ 750mA
    Current - Supply (Max)16 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V