MIC2937A-3.3BT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC2937A-3.3BT
MIC2937A-3.3BT
Part Number
MIC2937A-3.3BT
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO220-3
Data sheet
MIC2937A-3.3BT.pdf
Delivery Services
MIC2937A-3.3BT
Comments
    MIC2937A-3.3BT Specifications
    PackageTube
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)16 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V