MIC2937A-3.3WU-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC2937A-3.3WU-TR
MIC2937A-3.3WU-TR
Part Number
MIC2937A-3.3WU-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-3
Data sheet
MIC2937A-3.3WU-TR.pdf
Delivery Services
MIC2937A-3.3WU-TR
Comments
    MIC2937A-3.3WU-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output750mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)16 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)300 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V